... O vikinzích - medovina ...

DOMÁCÍ VÝROBA MEDOVINY

Tento starobylý nápoj prý vikingové získali od samotného boha Odina. Kvašené medoviny mají mít obsah alkoholu do 14%. Při této hodnotě kvasinky hynou. Pokud si koupíte v obchodě tzv. kvašenou medovinu, která má 18 i víc procent alkoholu, můžete si být jisti že je to medovina s přídavkem lihu...

Medoviny se dělí:
Jedenapůlnásobná – 1 díl medu ku 0,5 dílu vody
Dvojnásobná – 1 díl medu ku 1 dílu vody
Trojnásobná – 1 díl medu ku 2 dílům vody
Čtyřnásobná– 1 díl medu ku 3 dílům vody
Dále podle přísad na pravé (pouze z medu a vody), bylinnou, ovocnou...
Dle tepelné úpravy – vařené, nevařené

Nejsnadněji kvasí vařená ovocná medovina. Zde popíšu postup při výrobě vařené medoviny.

Příprava zákvasu:
Jelikož med obsahuje dostatečné množství cukru, můžeme zákvas připravit rovnou z medu. Do hrnce dáme cca 1l vody a 150 g medu. Povaříme 10 minut, abychom med „sterilovali“. Poté necháme vychladnout na pokojovou teplotu a přidáme kvasinky. Necháme asi 4 dny zakvasit při teplotě kolem 25C.
Pokud děláme bylinnou medovinu, tak si nejdřív připravíme výluh bylin a po vychladnutí přidáme do uvařené medoviny.
Pokud děláme ovocnou medovinu, tak nahradíme část objemu vody ovocnou šťávou také až po uvaření medoviny.
Po 4 dnech uvaříme námi požadované množství medu smíchané s vodou. Za varu odebíráme tvořící se pěnu (obsahuje námi nežádoucí látky) a přiléváme vodu, aby objem roztoku byl stále stejný. Po cca hodině vaření až se pěna přestane tvořit. Roztok necháme zchladnout na pokojovou teplotu. Poté nalijeme společně se zákvasem do demižonu a přidáme nezbytné látky jako např. živnou sůl. Demižon naplníme ze 3 a opatříme kvasnou zátkou. Nechat v temnu!

Kvašení:
Při prvním tzv. bouřlivém kvašení potřebujeme vyšší teplotu (cca 25-30C). To trvá přibližně 14 dní- 1 měsíc. Poté medovinu stočíme, opatříme opět kvasnou zátkou a necháme vyzrát dle potřeby (stočit alespoň jednou za 2 měsíce). Při tomto kvašení už může být teplota nižší, ale neměla by klesnout pod 10C.
Nejdřív se dá kvašená medovina pít tak po 3 měsících. Čím déle ji necháte zrát, tím bude lepší.

Suroviny:
Med – nejdůležitější surovina. Čím kvalitnější, tím lépe nám bude medovina kvasit. Pouze z kvalitního medu můžeme udělat nevařenou medovinu, která si zachovává všechny prospěšné vlastnosti medu.
Voda – Také by měla být kvalitní, v každém případě převařená tzn. Zbavená škodlivých mikroorganismů.
Chlorid amonný – ke zvýšení dusíkatých sloučenin v medu
Kvasinky – Med obsahuje látky zpomalující kvašení, je proto nutné použít hlubokoprokvášející kmeny kvasinek (Tokaj, Malaga). Pravděpodobně nejlepší jsou kvasinky Dolské. Mám je vyzkoušené a jsem s nimi spokojen.

autor: Valdyr

Seznam použité literatury [Zde]




[ zpět ]